Kawa dla ciebie

Czerwiec 18, 2010 Posted by admin

Witamy w naszym serwisie kawy4you.pl Serwis ten został poświęcony kawie ziarnistej oraz kawie mielonej.

Kawę piją niemal wszyscy. W pracy, w domu, w kawiarniach, bądź restauracjach. Niestety jednak bardzo często mało uwagi przywiązujemy do procesu jej zakupu, kupując tym samym niekoniecznie to, co wynikałoby na wprost z naszych preferencji. Dlatego też w dzisiejszym tekście zajmiemy się właśnie tym tematem.

Na samym początku, w ramach wyjaśnienia należy zdać sobie sprawę z tego, że jakościowo najlepszym gatunkiem kawy jest arabica, która charakteryzuje się lekką kwaskowatością oraz delikatnym nieco czekoladowym posmakiem. 100% arabica ma jednak raczej niską zawartość kofeiny. Innym popularnym gatunkiem jest robusta, która jest zdecydowanie bardziej gorzka, ma znacznie ostrzejszy smak i wyższą zawartość kofeiny. Najszlachetniejsze odmiany kawy  to: Arabica Excelso Kolumbia, Arabica Kostaryka Tarazzu, Arabica Etiopia Djimmah, Jamajka Blue Mountain, Kopi Luwak. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza ta ostatnia, która produkowana jest w dość dziwny sposób, a mianowicie Wszystkożerne zwierzę łaskun muzang żeruje nocą na krzewach kawowych, gdzie wybiera najlepsze owoce. Miękka część owocu jest trawiona, a nasiona są wydalane. Potem nasiona te są zbierane, czyszczone, suszone i palone. Co godne uwagi, kilogram ziarna kosztuje kilka tysięcy złotych. O ile gatunki wymienione w powyższym akapicie są raczej trudno dostępne, to różnego rodzaju mieszanki arabiki irobusty są dość powszechne. Jeśli zatem przede wszystkim cenimy sobie smak i delikatność kawy, to najlepszym rozwiązaniem będą mieszanki 100% arabiki. Jeśli natomiast wolimy kawę nieco mocniejszą, to warto rozglądać się za mieszankami w których znajduje się minimum 50% robusty

Odmiany i gatunki kawy

Ogromna ilość ludzi pija kawę, jak wiadomo każdy ma inne i gusta. Mając do wyboru w sklepach niezliczone smaki i marki kaw możemy sobie uświadomić jak wiele jest rodzajów i gatunków ziaren. Różnice między nimi zależą od miejsca i sposobu uprawy, metod obróbki, a także klimatu czy jakości gleby. Najpopularniejszym gatunkiem kawy jest Arabica pochodząca z wyżyn Etiopii, uprawiana w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. Drugim bardzo znanym gatunkiem kawy jest Robusta, odkryta stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX wieku.

Arabica

Arabika to najpopularniejszy, a zarazem najstarszy gatunek kawy pochodzącej  z Etiopii, uprawiany w różnych miejscach na ziemi,  takich jak:

  • Kolumbia
  • Indie
  • Brazylia
  • Jawa
  • Afryka Równikowa
  • Karaiby

Ziarna arabiki są zielonkawe i podłużne, zawierają małą ilość kofeiny, bo tylko od 1 do 1,7%, jednak po zmieleniu i zaparzeniu napar jest znakomity, łagodny, aromatyczny, lekko kwaśny, a czasami można wyczuć delikatny czekoladowy posmak.

Odmiany Arabiki

Na świecie jest uprawianych kilkanaście odmian arabiki, każda z nich charakteryzuje się pewnymi cechami. Do najszlachetniejszych odmian należą

  • Jamajka Blue Montain(najdroższa i najbardziej luksusowa mieszanka, doskonale zrównoważona, z delikatną kwaskowością)
  • Arabika Excelso Kolumbia,
  •  Arabika Kostaryka Tarazzu,
  • dzika Arabika Etiopia Djimah,

Robusta

Robusta to gatunek kawy odkryty stosunkowo niedawno, bo dopiero w XIX wieku. Robusta rośnie i daje owoce o wiele szybciej niż arabica, jest gatunkiem bardziej odpornym na warunki klimatyczne, dlatego można ją uprawiać w niższych partiach gór. Ziarna robusty są owalne, mają żółto-zielono-brązowo barwę. Smak robusty jest bardziej zdecydowany i ostrzejszy, jest także o wiele bardziej gorzka od arabiki i zawiera więcej kofeiny, od 2-4%. Robusta na świecie uprawiana jest tylko w kilku odmianach, najwyższej jakości w Ugandzie i Zairze, doskonale nadaję sie do kaw na bazie mleka takich jak Latte Macchiato, czy Cappuccino.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>